hodowla macierzankiDomowa uprawa ziół ma obecnie wielu zwolenników i amatorów. Oczywistym argumentem jest fakt dostępności świeżych i aromatycznych przypraw oraz łatwość pielęgnacji większości roślin leczniczych.

Rośliny takie jak tymianek, bazylia, oregano czy macierzanka można z powodzeniem sadzić w niewielkich doniczkach i wykorzystywać je na potrzeby domowego zielnika. Aromatyczna i pięknie wyglądająca roślina spełni swoją funkcję jako doskonały dodatek do mięs, potraw rybnych, zup, marynat czy sałatek.

Większość uprawianych w domach ziół i przypraw, w tym również macierzanka lubi dobrze nasłonecznione stanowiska z chłodnym i wilgotnym podłożem. Rośliny zielne powinno sadzić się w niebyt głębokim pojemniku (do około 20 centymetrów).O zasadzone w ten sposób rośliny należy również odpowiednio dbać, przycinając regularnie ich wierzchołki. Zabieg ten przyspieszy wzrost nowych, aromatycznych listków.

Jednakże  macierzankę, podobnie jak tymianek czy inne, popularne w naszej kuchni zioła można również zasadzić na zewnątrz, na przydomowej grządce. Na taki zielnik warto wybierać przede wszystkim miejsca słoneczne, ale i dość suche. Na rabatce macierzanka będzie rosła w postaci gęstego, niskiego dywanu. Rośliny nie trzeba dodatkowo przesadzać na zimę, gdyż jest niezwykle odporna i wytrzymała na mrozy. Ozdobne odmiany warto natomiast okryć na zimę lub przenieść w cieplejsze miejsce.

Macierzankę można z powodzeniem potraktować również jako roślinę ozdobną, szczególnie pięknie prezentująca się na przydomowych klombach i skalniaczkach. Macierzanka w naturalnym środowisku często rośnie na uboższych glebach oraz skałach, zatem z pewnością przyjmie się również w ogrodzie, najlepiej w podłożu piaszczystym i przepuszczalnym.

W ogrodzie można więc z zasadzić aromatyczną i pięknie kwitnącą macierzankę cytrynową o złocistych lub srebrzystych liściach oraz żółtych kwiatach lub macierzankę piaskową, której kwiaty maja zabarwienie fioletowo-różowe. Łatwo przyjmująca się i odporna na trudne warunki macierzanka stanie się piękną i aromatyczną ozdobą ogródka lub tarasu. Warto pamiętać, iż roślinę tę najlepiej przesadzać lub wysiewać na przełomie wiosny i lata.

macierzanka na co pomaga
właściwości macierzanki2