macierzankaMacierzanka zwyczajna to pospolicie rosnąca w całej Europie roślina zielna, która od lat znajduje zastosowanie w medycynie oraz… kulinariach.

Jednakże macierzanka traktowana jest również jako roślina ozdobna i powszechnie występuje w naszych ogródkach, upiększając klomby, nasłonecznione grządki oraz skalniaki. Ze względu na znaczną popularność rośliny, macierzankę uprawia się obecnie w wielu odmianach, posiadających rozmaite kolory kwiatów oraz aromatycznych liści.

Najpowszechniejszą odmianą tejże rośliny jest macierzanka zwyczajna, dorastająca zazwyczaj do wysokości około 40 centymetrów. Ma niewielkie, owalne listki a latem pokrywa się białymi lub czerwonawo-fioletowymi drobnymi kwiatuszkami. Najlepiej sadzić ją na stanowiskach mocno nasłonecznionych i suchych, świetnie sprawdzi się na klombie lub skalniaku. Odmiana ta cechuje się również charakterystycznym aromatem i gorzkawym, korzennym smakiem, ponadto jest rośliną miododajną. Macierzanka zwyczajna doskonale sprawdzi się w kuchni jako przyprawa do ciężkostrawnych, tłustych potraw mięsnych.

W polskich ogrodach często uprawia się również macierzankę piaskową, szczególnie ze względu na jej aromat oraz piękne kwiaty, zależnie od odmiany przybierające odcień karminowy, ciemno-różowy lub purpurowo-fioletowy. Odmiana ta ceniona jest zarówno ze względu na swoje właściwości lecznicze, jak również dekoracyjność, gdyż tworzy na klombach, skarpach i rabatkach efektowne dywany, o wysokości maksymalnie 30 centymetrów. Macierzanka piaskowa kwitnie w okresie od maja do października i wykazuje się znaczną odpornością na przymrozki.

Równie powszechną okazuje się również uprawa macierzanki cytrynowej, rosnącej w formie niewielkiej krzewinki (do około 30 centymetrów) ze srebrzystymi, złotawymi lub jasnozielonymi listkami pachnącymi zioło-cytrynowym aromatem. Roślina kwitnie w czerwcu, pokrywając się mnóstwem drobnych, różowych kwiatków. Podobnie jak macierzanka Doerflera, tworząca efektowne kępy, doskonale sprawdza się na klombach oraz nasłonecznionych rabatkach, jednakże ta odmiana okazuje się nieco mniej odporna na mrozy, dlatego warto przykryć ją na zimę otuliną. Macierzanka cytrynowa doskonale sprawdzi się również jako roślina doniczkowa na tarasach lub w mieszkaniu.

macierzanka na co pomaga
właściwości macierzanki2